O problemach współczesnej młodzieży...


Monika Jagodzińska, jak na swój wiek (ma zaledwie 21 lat) w swoich książkach porusza tematy ważne dla współczesnej młodzieży. Problematyka ta staje się często tabu, niezauważana przez dorosłych bądź udają oni, że ich zupełnie nie ma. To dzięki tego typu literaturze możemy poznać, jak w dzisiejszych czasach odnajdują się młodzi dorośli, z jakimi problemami się zmagają.
W książce Wiara, Nadzieja, Miłość poznajemy historię Diany na przestrzeni kilku lat. Najpierw jako gimnazjalistkę, która nie jest akceptowana przez samą siebie i przez rówieśników. Jest obiektem wyzwisk i pośmiewiska. Jedyną bliską jej osobą jest przyjaciółka, Jowita, która zawsze ją wspiera. W trudnych chwilach Diana szuka pocieszenia w jedzeniu, przez co ma nadwagę. Ukrywa się w kącie, nie chce po raz kolejny być tematem plotek i złośliwych komentarzy. Unika kontaktów z ludźmi. Po kolejnym wyśmianiu jej w Internecie, dziewczyna całkowicie zamyka się w sobie. Zaczyna również zwracać uwagę na swój wygląd – regularnie ćwiczy oraz zmienia sposób odżywiania. Początkowo wspierana jest przez rodziców, co daje jej jeszcze większą motywację. Z czasem zmiana wyglądu jest zauważana nawet przez wścibskie koleżanki. Diana cieszy się z tego, jednak nadal sądzi, że stać ją na większą i bardziej satysfakcjonującą zmianę. Zaczyna wyrzucać jedzenie i więcej ćwiczyć. Obsesyjna chęć zmiany przemienia się w chorobę – nastolatka nie potrafi i nie chce przestać się odchudzać, denerwuje się, kiedy jej najbliżsi zauważają, że jest coraz chudsza. Kiedy wycieńczyła niemalże całkowicie swoje ciało dopiero zauważa, że miała problem. Przy pomocy specjalistów, wsparcia ze strony rodziców oraz przyjaciółki Diana zaczyna wierzyć w siebie, zaczyna siebie akceptować. Jednak to nie koniec problemów nastolatki...
Na jej drodze pojawią się kolejne wzloty i upadki, jak to już bywa w nastoletnim życiu. Aczkolwiek więcej zdradzić już nie mogę – sięgnijcie więc po „Wiarę, Nadzieję, Miłość”, by samemu przekonać się, jak rozwinie się historia Diany.
Książka pisana jest w formie pamiętnika. Główna bohaterka opisuje swoje przeżycia, przez co na bieżąco śledzimy jej poczynania, poznajemy jej najgłębiej skrywane uczucia. Dzięki tej formie czujemy się jeszcze bliżej Diany, stajemy się jej sekretnymi przyjaciółmi. Zanika dystans między główną bohaterką a odbiorcami.
Autorka ukazuje realia panujące w dzisiejszej szkole. Internet jest tak powszechnym źródłem informacji i komunikacji, że niesie za sobą silny przekaz, często nie do końca odpowiedni. Za pomocą mediów społecznościowych można wykreować całkowicie fałszywy obraz siebie, ale również zniszczyć obraz kogoś innego tylko jednym kliknięciem. Dlatego warto starać się, by stał się on miejscem przyjaznym dla wszystkich.
Młody człowiek może łatwo identyfikować się z Dianą. Kreacja tej bohaterki daje czytelnikowi wiele do myślenia, do zastanowienia się nad chorobami takimi jak anoreksja czy bulimia, nad nienawiścią jaka może kryć się w każdym z nas i objawić się w nieodpowiednim momencie. Zaczynamy głowić się nad tym, czy jakiś komentarz, który zostawiliśmy kiedyś w sieci, nie spowodował u kogoś przykrości. Problemy z reguły tak dalekie, a jednak tak bliskie współczesnemu człowiekowi…
Książkę czytało się niezmiernie łatwo i przyjemnie. Zaczynając książkę od razu weszłam w świat Diany i przeżywałam z nią kolejne sukcesy oraz porażki. Ta pozycja wywarła na mnie duże wrażenie, przede wszystkim tematyką – nie mówi się często o tym w książkach, a ja bardzo cenię pozycję o naszym życiu, nawet tym najzwyklejszym...

Tytuł – Wiara, Nadzieja, Miłość
Autor – Monika Jagodzińska
Wydawnictwo – Psychoskok
Rok wydania - 2018
Liczba stron - 120
Gatunek - Literatura młodzieżowa

Popularne posty z tego bloga

Mistrz małej prozy

We dwoje zawsze lepiej

Recenzja książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”