Czy znasz historię Ireny Sendlerowej?


W Polsce mało mówi się, a może w sumie mało mówiło się do tej pory, o bohaterach II wojny światowej. Był to w pewien sposób rodzaj tabu? A może zapomnieni zostali, bo tak chciał ówczesny system polityczny? Teraz to już mało istotne, ważne, że powstają książki oraz inne prace, które pozwalają na poznanie takich bohaterów. Bohaterów, którzy zasługują na miano Bohatera pisanego z dużej litery.



Zapomnianą postacią w Polsce wśród naszych rodaków była właśnie Irena Sendlerowa, dla tych, którzy nie kojarzą jej, bądź nigdy o niej nie słyszeli (uwierzcie mi, zdarzają się takie przypadki) jest to kobieta wyjątkowa. To ona właśnie uratowała około 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta.
W książce autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel „Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej” w przystępny sposób zostały zawarte informacje dla dzieci i młodzieży o polskiej Bohaterce. Są to historie, które opowiadają o losach Ireny jako kobiety, która pracuje w Referacie Opieki Zdrowotnej w Warszawie. Przechodzi dzięki temu kilka razy do getta przynosząc ubrania, jedzenie i szczepionki. Widząc jak do ostatniej swojej podróży maszeruje Janusz Korczak ze swoimi dziećmi z sierocińca postanawia zmienić swoją formę pomocy Żydom, a przede wszystkim dzieciom. Zapisuje się do Żegoty, od której otrzymuje pieniądze. Zakłada swoją własną „siatkę” kontaktową, która pomaga jej w wyprowadzaniu żydowskich dzieci i pomaga im ukryć się aż do zakończenia wojny. Zmienia swoje życie o 180 stopni. Jej działalnością zainteresowało się również Gestapo. Przebywała na Pawiaku, torturowana, bita, nie poddała się i nie wydała ani jednego nazwiska. Jak potoczyły się dalsze losy Ireny Sendler? Osoby, które choć trochę znają jej postać wiedzą. Jednak Ci, którzy nie mieli okazji zetknąć się z biografią tej osoby zachęcam do przeczytania tej właśnie pozycji książkowej. Pamiętajmy jednak, że książki dla dzieci i młodzieży nie są przeznaczone tylko i wyłącznie do nich.
W tej książce są liczne ilustracje, które wykonane są precyzyjnie. Idealnie oddają charakter danej sytuacji w książce. Kolejnym elementem, który przemówił do mnie, są daty przy rozdziałach. Pozwalają one czytelnikowi dokładnie rozeznać się w jakim okresie się znajduje. Następnym detalem są autentyczne listy zarówno do Pani Ireny, jak i od Pani Ireny. Na końcu znajdują się zdjęcia głównej postaci oraz kalendarium z jej życia. Jedynym minusem dla mnie w tej książce jest brak informacji o Sendlerowej w czasie Rzeczpospolitej Ludowej.



Życiorys tej sławnej, walecznej Polki powinien znać każdy obywatel RP. Cieszę się, że ukazują się takie pozycje dla dzieci. Zasługą może być to, że rok 2018 w Polsce był rokiem Ireny Sendlerowej.



Tytuł: Listy w butelce opowieść o Irenie Sendlerowej
Autor: Anna Czerwińska – Rydel
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2018
Miejsce wydania: Łódź
Liczba stron: 117

Popularne posty z tego bloga

Mistrz małej prozy

We dwoje zawsze lepiej

Recenzja książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”