Recenzja książki C.S. Lewis „Opowieści z Narnii - Lew, Czarownica i Stara Szafa”

 

Jako książkę dla dzieci i młodzieży postanowiłam wybrać książkę, w której fabuła będzie adekwatna do pory roku. Mowa oczywiście o pierwszej części opowieści z Narnii. Lubię wracać do przygód tej czwórki dzieciaków. Chodź książka jest naiwna dla dorosłego już czytelnika to jednak jest coś w niej magicznego, co przyciąga i z wielką chęcią sięga się do książki bądź filmu.

Zacznijmy od fabuły, która rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Czwórka rodzeństwa: Piotr, Zuzanna, Edmund oraz Łucja, mieszkają wraz z matką w Anglii. Ojciec walczy na froncie. Podczas ostrzałów na ich miasto, matka postanawia wysłać ich na wieś, do znajomego Profesora. Pewnego dnia, nudząc się, dzieciaki postanowiły pobawić się w chowanego. Wówczas Łucja odnajduje starą szafę. Postanawia się w niej schować, uważając za najlepszą kryjówkę. Szafa okazuje się magiczna, pośród futer znajdujących się w niej jest magiczne przejście do … Narnii! Świata, w którym panuje zima, a jej władczyni to okropna Królowa. Wcześniej rządził tam wszechmocny król zwierząt, lew – Aslan. Czytelnik przenosi się z Łucją do świata magicznego, w którym zwierzęta mówią i występuje walka dobra ze złem. Czy czwórka rodzeństwa pokona złą królową? Czy na tronie znów zasiądzie Aslan? Na te pytania odpowie Wam już lektura.



Losy tej czwórki czyta się wyjątkowo szybko. Wciągają czytelnika w swój świat. Chęć poznania, co wydarzy się dalej nie pozwala na odłożenie książki na później. Oprócz momentów śmiesznych, nie brakuje również łez, ale są to łzy tylko chwilowe.

Czy Córka Ewy z dalekiego kraju Gar-Deroby, gdzie panuje wieczne lato wokół prześwietnego miasta Staraszafa, nie zechciałaby przyjąć zaproszenia na mały podwieczorek?

 

Postaci wykreowane w tej lekturze stworzone są na zasadzie kontrastu. Dobro, czyli Aslan – zło, czyli Królowa; Łucja – Zuzanna. Warto dodać, że w książce są rysunki odpowiadające dziejącej się historii. Nie są one kolorowe, więc nie zwracając zbytniej uwagi czytelnika, przynajmniej mojej, ale pozwalają lepiej zobrazować daną sytuację czy też postać. Książka napisana w prostym, zrozumiałym języku. Narracja istnie bajkowa, przeznaczona dla młodszego czytelnika. Taka w stylu opowieści dziadków, rodziców.

W książce znajdziemy wiele nauk, wiele istotnych rzeczy, które mam nadzieje, że pozwolą nam na przemyślenie i poprawienie naszego życia. Przecież każdy z nas może polegać na drugim człowieku i nawet we współczesnym życiu istnieje jeszcze miłość i oddanie życia za drugiego człowieka.

Autor: C.S. Lewis

Tytuł: Lew, czarownica i stara szafa

Cykl: Opowieści z Narnii

Wydawnictwo: Media Rodzina

Liczba stron:  182

Popularne posty z tego bloga

Mistrz małej prozy

We dwoje zawsze lepiej

Recenzja książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”