Recenzja książki George’a Orwella „Rok 1984”

 Przeglądając portal lubimyczytac.pl natknęłam się na wyzwanie czytelnicze.  W każdym miesiącu trzeba będzie przeczytać jakaś książkę związaną z podanym tematem, kolorem w tytule czy też cyfrą. Na ten miesiąc przypadł właśnie ten ostatni punkt. Cyfra. Długo zastanawiałam się, którą z książek wybrać. Padło na długo oczekiwany na swoją kolej do przeczytania „Rok 1984”.

Wiele słyszałam o tej książce, miałam okazję na studiach pracować z tą książką podczas zajęć, wówczas jednak nie zainspirowało mnie to do tego, żeby przeczytać w całości tę pozycję. Mimo wszystko dość prywaty, czas przejść do rzeczy najważniejszych.



Głównym bohaterem lektury jest Winston Smith. Nie spełnia on oczekiwań Partii w kwestii obywatelstwa. Pracuje w Zewnętrznej Partii, lecz jego poglądy odbiegają od obowiązującego światopoglądu. I tutaj zaczynają się przygody. Smith popełnia kilkakrotnie zbrodnię poprzez myślenie, nazywaną myślozbrodnią, ale co ciekawe nie próbuje on nawet tego powstrzymać. Co więcej, bohater powieści posuwa się każdego dnia o krok dalej z większym przekonaniem zaczyna wątpić w nieomylność swojej Partii. Wszystkie swoje myśli zapisuje w stworzonym na te potrzeby, ba nawet nielegalnym pamiętniku, do którego wrzuca swoją nienawiść. Próbuje wstąpić do ruchu oporu, ale czy uda się to przedsięwzięcie? Jak potoczą się dalsze losy Smitha? Pozostawiam Was z tymi pytaniami.

Świetne książka, która pozwala czytelnikowi znaleźć swój własny morał, odczytać to, co będzie chciał odczytać, a przede wszystkim  zauważy to, co dla niego ważne. Bez wątpienia jest to klasyk Orwella, który porusza temat, prosto z mostu mówiąc „prania mózgu”. Widoczna jest wyższość jednych nad drugimi, jedna racja. Nie brakuje po części aluzji do dzisiejszego świata. Wielki Brat obserwuje nas, słyszy wszystko, a najgorsze jest to, że uderza w najmniej spodziewanym momencie i w nasz najczulszy punkt.

Książka ukazuje, jak szybko odzierany jest człowiek z godności, jak szybko ustawia się w szeregu. Jeśli człowiek próbuje wychylić się poza ramy i przedstawić swoje racje, prawa, ba nawet myśli, szybko dzięki partii jest ustawiany w szeregu. Widać jak łatwo system partyjny może nami manipulować i jak szybko może przejąć nad nami kontrole. Nie ma co ukrywać jest to bardzo niebezpieczne.

„Rok 1984” jest to na pewno powieść ponadczasowa. Ukazana w nich prawda o systemach totalitarnych, w których zapomina się o obywatelu, a skupia się tylko uwagę na utrzymaniu władzy. Smutno się czytało tę pozycję lekturową. Były momenty wstrząsające dla mnie, szczególnie te ukazujące obraz świata. A przecież nie tak dawno istniał taki świat. Mam głęboką nadzieję, że taki świat już nie powróci i pozostanie tylko na karach tej powieści.

 

Tytuł: Rok 1984

Autor: George Orwell

Wydawnictwo: Muza

Rok wydania: 2016

Liczba stron: 287

Popularne posty z tego bloga

Mistrz małej prozy

We dwoje zawsze lepiej

Recenzja książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”