Zapowiedzi – marzec 2021

Czas szybko ucieka, niedawno zaczynał się nowy rok, a tu już mamy trzeci miesiąc roku 2021. Co nasz czeka w tym miesiącu? Wydawnictwa zwalniają tempo czy może wręcz przeciwnie?



Karma Brown - Przepis na żonę doskonałą, 02.23.2021 r. 



Alice Hale porzuca karierę reklamową, by zostać pisarką i podążyć za mężem na przedmieścia Nowego Jorku, ale nie może się przyzwyczaić do samotności w dużym, pustym domu. Wszystko się zmienia, gdy znajduje starą książkę kucharską schowaną w piwnicy... Alice zostaje zauroczona przez poprzednią właścicielkę książki, Nellie Murdoch, żyjącą w domu w latach 50. Kiedy Alice zanurza się w przeszłości, odkrywa, że na stronach książki kucharskiej Nellie zostawiła notatki dotyczące swojego życia - w tym tajemniczą serię niewysłanych listów do matki.

Wkrótce Alice dowiaduje się, że chociaż pieczona Alaska i pieczeń przygotowana na pięć sposobów może wydawać się nieszkodliwa, tajemnice - wręcz przeciwnie. Kiedy Alice odkrywa bardziej złowrogą, a nawet niebezpieczną stronę małżeństwa Nellie i staje się coraz bardziej niezadowolona z rosnącej presji w swoim związku, zaczyna przejmować kontrolę nad swoim życiem i skrywać własne sekrety...


Renata Kosin - Kobierce tkane z pajęczyny, 03.03.2021 r. 

Historia o tym, że od więzów krwi ważniejsze bywają te biorące się z serca.



Duch Arachny nie opuszcza Przytuliska i bez przerwy czuwa nad potomkami rodu Śmiałowskich. Ci z kolei żyją wspomnieniami lepszych dla nich czasów i usiłują nie zagubić się w powojennej rzeczywistości. Szukają dla siebie najlepszego miejsce do życia, starają się nie zapominać o rodzinnym gnieździe i własnych korzeniach, lecz niestety nie zawsze im się to udaje.

Dzieci Rozalii, Klary i Balbiny rozpierzchają się po świecie po to, by z czasem przewrotny los niespodziewanie znów je połączył. Z kolei ich wnuki i prawnuki po latach dokonują nieświadomie podobnych wyborów i podążają niemal identycznymi ścieżkami. Korzystają z odziedziczonych talentów i kontynuują tradycje przodków, co w niektórych przypadkach prowadzi do zaskakującego, wręcz nieprawdopodobnego finału.

Swojego miejsca na ziemi, a także w czyimś sercu szuka również Michalina. Nie przestaje przy tym śledzić rodzinnych dziejów i usiłuje złożyć je w całość, zrozumieć przyczyny oraz skutki niezwykłych minionych zdarzeń, które w dziwny sposób wpłynęły na nią samą.

Wreszcie jej się to udaje. Dzięki uporowi i odzyskanym cudem pamiątkom odnajduje ostatnie wskazówki, które pozwalają odkryć największą rodzinną tajemnicę i dowiedzieć się, kim naprawdę była jej niezwykła praprababka.


Chanel Miller - Nazywam się Chanel Miller. Moja historia, 03.03.2021 r. 



To książka, która zupełnie zmienia sposób myślenia o gwałcie. Brocka Turnera nakryto na molestowaniu Chanel Miller na kampusie Uniwersytetu Stanforda. Był to przypadek na pozór jednoznaczny – naoczni świadkowie, sprawca został złapany, a dowody fizyczne zabezpieczone. Jednak Turnera skazano tylko na 6 miesięcy więzienia.

Historia Miller rzuca światło na kulturę nastawioną na ochronę sprawców, oskarża system karny, który zawodzi najsłabszych. Jest też świadectwem wielkiej odwagi, żeby przezwyciężyć wstyd i opowiedzieć o najtrudniejszych doświadczeniach, a następnie pozbyć się etykiety ofiary.

Wyznanie, które Miller opublikowała w 2016 r. jako Emily Doe, stało się wiralem – w ciągu 4 dni obejrzało je 11 milionów ludzi, zostało przetłumaczone na wiele języków i odczytane w amerykańskim Kongresie.

"Nazywam się" oddaje głos osobom, które doświadczyły gwałtu i mają prawo o nim opowiadać własnym językiem, we własnym imieniu i z własnej perspektywy. Nie zawsze zgodnej z tym, jak powszechnie postrzega się sytuację ofiary. Kwestionuje ogólnie przyjęte poglądy na temat tego, co jest akceptowalne, szczerze opowiada o trudach dochodzenia do siebie. Autorka pokazuje rzeczywistość ofiary gwałtu, która na każdym kroku musi udowadniać nawet najbardziej podstawowe rzeczy, by jej uwierzono.


Katarzyna Misiołek - Ostatni dzień roku, 03.03.2021 r. 



Był mroźny, zasypany śniegiem ostatni dzień roku, kiedy Monika wyszła z domu tylko na chwilę...

Gdzie przepadła szczęśliwa młoda mężatka?

Jakie sekrety skrywała przed bliskimi?

Magda, jej młodsza siostra, rzuca się w wir poszukiwań, wierząc, że szybko odnajdzie właściwy trop.

Zdesperowana rodzina coraz rozpaczliwej czepia się ostatnich resztek nadziei.

A Moniki wciąż nie ma.

Mija rok i kolejne miesiące bez żadnych wieści. Magda wciąż nie traci nadziei, tymczasem jej własne życie całkowicie się rozpada.

Ale czy to ma znaczenie?

Przecież zrobiłaby wszystko, by odnaleźć siostrę...

Piękna opowieść, która na długo zostaje w pamięci.


Peter Hessler - Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie, 03.03.2021 r. 



Co łączy profesora z Cambridge, prowadzącego wykopaliska w Egipcie, i niepiśmiennego śmieciarza? Całkiem sporo. Obaj na podstawie swoich znalezisk potrafią powiedzieć bardzo wiele o życiu i zwyczajach mieszkańców Egiptu. I okazuje się, że przez ostatnie kilka tysięcy lat ten kraj nie zmienił się wcale tak bardzo, jak można by się spodziewać.

Peter Hessler, wieloletni korespondent "New Yorkera" w Chinach, w 2011 roku przeprowadza się z żoną i córkami do Kairu. Nie spodziewa się silnych emocji w tym leniwym mieście, tymczasem trafia w sam środek rewolucji. Żeby lepiej odnaleźć się w otaczającym go chaosie, uczy się języka i nawiązuje przyjaźnie – ze śmieciarzem Sajjidem i jego rodziną, ze sfrustrowanym egipską polityką lektorem arabskiego, z tłumaczem gejem, który boryka się z policyjnymi szykanami, i z drobnymi chińskimi przedsiębiorcami handlującymi damską bielizną (ich spojrzenie na Egipt ożywczo kontrastuje z obiegowymi opiniami formułowanymi na Zachodzie).

To od nich, a nie od polityków, działaczy czy lokalnych przywódców, z którymi przeprowadza wywiady, dowiaduje się najwięcej i to oni będą w tym reportażu naszymi przewodnikami po arabskiej wiośnie i po kraju faraonów.


Piotr Borlik - Skłam, że mnie kochasz, 04.03.2021 r. 



Czy jedno niewinne kłamstwo może popchnąć do zbrodni?

Gdańska policja otrzymuje zgłoszenie o mężczyźnie zamordowanym w podmiejskim motelu i o ciemnowłosej kobiecie, która wyszła z jego pokoju cała we krwi. Śledczy, którzy przyjeżdżają na miejsce, odkrywają, że ciało zniknęło. Wysłany do motelu aspirant Marcel Majewski jest idealnym kandydatem na kozła ofiarnego - to na niego spada kara za zaginięcie zwłok.

W odróżnieniu od organów ścigania, Jakub Ramon - niegdyś policjant, teraz wolny strzelec trzymany na krótkiej smyczy przez trójmiejską mafię - zna personalia zabitego mężczyzny. To on w ostatniej chwili usunął zwłoki, żeby oddalić zainteresowanie policji od swojego mocodawcy. Szybko jednak ginie kolejna osoba powiązana z organizacją przestępczą, co zmusza Ramona do przedsięwzięcia ryzykownych kroków. Nie może przy tym pozbyć się wrażenia, że skazany na pożarcie przez media Marcel Majewski jest jego młodszą wersją, która lada chwila powtórzy jego błędy.

W jaki sposób splotą się losy dwóch byłych policjantów i kobiety, która chce usłyszeć "Kocham cię"?


Anna Rybkowska - Smak wiosny. Ślady życia, 09.03.2021 r. 



Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić.

Wiosna przynosi Berenice zmiany i coraz bardziej niepokojące odkrycia. Monotonia codzienności przeplata się z nadzwyczajnymi zdarzeniami, których nie sposób pojąć racjonalnym umysłem. Powoli dociera do niej dziwna prawda o ekscentrycznym spadkodawcy. Kiedy w dodatku na horyzoncie pojawia się tajemniczy mężczyzna, który, jak wszystko na to wskazuje, jest przybyszem z przeszłości – Berenika pomału zaczyna mieć dość. Na szczęście wciąż może liczyć na Jakuba.

Końcowe wydarzenia drugiej części wywołają panikę i pozostawią bohaterkę powieści na rozdrożu.

"Książka, która ubrana została w szatę typowej powieści obyczajowej, jest czymś bardziej skomplikowanym, literacko bogatym, erudycyjnym i wymagającym od czytelnika pewnego skupienia. Nie ma tu łatwych rozwiązań ani lekkiego podejścia do tematu Autorka wychodzi od schematu, ale natychmiast go odczarowuje, bo ani spadek nie załatwia sprawy, ani Bruno nie jest księciem na białym koniu, ani wioska na Podlasiu nie jest Paryżem, a sielskości w niej jak na lekarstwo."


Krzysztof Masłowski - Aplikacje Google dla seniorów, 09.03.2021 r. 



Google, czyli współczesny świat

Konkretnie - świat wirtualny. Wyszukiwarka pod adresem google. com wystartowała w roku 1997. Osiągnęła spektakularny sukces, ponieważ jej twórcy zaprojektowali algorytm, który pozwolił nie tylko wyszukiwać strony www zawierające poszukiwane przez użytkownika treści, ale także sam je selekcjonował. Od najbardziej do najmniej wartościowych. Oczywiście - "zdaniem" algorytmu, ale i tak faktem jest, że Google ułatwił życie osobom korzystającym z internetu w celu odnalezienia konkretnych informacji. A że liczba stron i bitów danych, jakie zawiera sieć stale rośnie, to i popularność wyszukiwarki google. com staje się większa i większa. Inne wyszukiwarki mogą jedynie "pomarzyć" o takim statusie - np. w Polsce aż 97% bywalców internetu korzysta z Google.

Jednak uniwersum firmy Google to o wiele więcej, niż tylko maszyna do selekcjonowania danych z sieci. Firma zawiadująca marką stale pracuje nad tym, by dostarczyć klientom nowych, co ciekawe - najczęściej nieodpłatnych narzędzi, ułatwiających funkcjonowanie w obecnym, coraz mocniej "wirtualnym" świecie. I tak, Google na dziś to m. in. :

Tłumacz, pozwalający zrozumieć teksty i słowa w kilkudziesięciu językach

Mapy, dzięki którym nie zgubimy się w żadnym niemal kraju świata

Bardzo przyjazna w użytkowaniu poczta Gmail

Konto i dysk Google, gdzie można bezpiecznie zapisywać zdjęcia i inne pliki

Z oferty Google korzystać można za pośrednictwem komputera i telefonu. Jest on zatem z nami właściwie wszędzie - gdziekolwiek się udamy. Wszędzie i zawsze gotów jest służyć nam pomocą. O ile oczywiście poznamy jego aplikacje i nauczymy się ich używać. Najszybciej i najskuteczniej - dzięki tej książce, napisanej prostym, przystępnym językiem, bez informatycznej nowomowy i nadmiaru niepotrzebnych informacji.

Właściwa selekcja danych - to podstawa!


W. Bruce Cameron - O psie, który dał słowo, 10.03.2021 r.

 


Nowa książka autora najbardziej rozmerdanych opowieści!

Dla fanów bestsellera "Był sobie pies" W. Bruce'a Camerona.

Na Baileya, psa o wielu wcieleniach, którego pokochały setki tysięcy dzieci i dorosłych, czeka bardzo ważne zadanie. Tym razem nie będzie pamiętał swoich poprzednich żyć, ale nie będzie sam! Dołączy do niego urocza psina Lacey, z którą wspólnie postarają się dotrzymać psiego słowa. Burke to bardzo uzdolniony chłopiec, który jeździ na wózku. Kiedy przestanie rosnąć, będzie mógł poddać się operacji. Jednak do tego czasu potrzebuje wsparcia silnego psa, który pomoże mu w codziennych czynnościach. Ktoś tu będzie miał łapy pełne roboty!


Éric-Emmanuel Schmitt - Dziennik utraconej miłości, 10.03.2021 r. 



"Najbardziej osobista książka Érica-Emmanuela Schmitta".

autorka "Oskara i pani Róży"

Moja matka nie chciała, żebym tylko żył, chciała, żebym był szczęśliwy. Mam wobec niej obowiązek szczęścia.

Schmitt, mierząc się ze śmiercią najukochańszej matki, po raz pierwszy wpuszcza nas tak głęboko do swojego świata i dzieli się najbardziej intymnymi uczuciami oraz doświadczeniami.

I tak jak wcześniej Oskar – bohater uwielbianej przez czytelników powieści – pisał listy do Pana Boga, by przygotować się na nadejście nieuchronnego, tak teraz sam autor mierzy się z utratą najbliższej osoby, przelewając swoje myśli na karty książki.

"Dziennik utraconej miłości" to poruszające świadectwo podróży w głąb siebie, a zarazem uniwersalna opowieść o czułej relacji matki i syna – relacji pełnej miłości, która nie kończy się, nawet gdy tej najbliższej osoby już nie ma.


Jan Kaczkowski - Sztuka życia bez ściemy, 10.03.2021 r. 



Życie trwa tylko chwilę. Nie zepsuj tego!

Ksiądz Jan Kaczkowski potrafił rozpalić serca i ostudzić emocje. Nikt tak mądrze jak on nie mówił o współczesnym Kościele, o cierpieniu, potrzebie kochania albo chociaż lubienia ludzi, którzy nas otaczają.

Czy bliskości da się nauczyć? Co to znaczy być przyzwoitym? Dlaczego czasem trudno nie być antyklerykałem? Gdzie jest Bóg, kiedy nasi bliscy cierpią? Czy eutanazja może być alternatywą dla cierpienia?

Odpowiedzi na te oraz setki innych pytań, które znajdujemy w nieznanych tekstach księdza Kaczkowskiego, uczą nas żyć w zgodzie z samym sobą i z nadzieją patrzeć w przyszłość.


Kamila Szcześniak - Nieładnie. Wielka księga fakapu, 10.03.2021 r. 



Codzienność bez filtra, czyli przezabawne rysunki Kamili Szcześniak, która od 5 lat tworzy profil Nieładnie na fejsbuku i instagramie.

W życiu każdego człowieka zdarzają się wzloty i upadki. Niekiedy jednak tych drugich jest nieco więcej... Jeśli wskazówka wagi już dawno przestała z Tobą współpracować, mężczyzna Twoich marzeń odjechał na białym koniu z inną, a przelew znowu nie przyszedł, to ta książka jest dla Ciebie.

Nieładnie. Wielka księga fakapu to zbiór satyryczno-komiksowych ilustracji pokazujących codzienność bez filtra. Autorka z humorem opowiada o absurdach życia codziennego, problemach realnych i wymyślonych. Jej rysunki demaskują perfekcyjny świat kolorowych periodyków, obsesyjną pogoń za pięknem i radość na pokaz. Podczas gdy gwiazdki Instagrama z uśmiechem popijają kawę w doskonałym makijażu, ona w kapciach i poplamionym szlafroku mocną kreską snuje opowieść o bezbrzeżnej ludzkiej głupocie, nie oszczędzając przy tym siebie.

Sarkazm, czarny humor i codzienność pokazana w krzywym zwierciadle to najkrótsza recenzja tej książki, wszystko to podane w lekkiej formie, ale bez lukru i wisienki. Smacznego! PS. I pamiętaj, nic nie musisz.


Agnieszka Osiecka - Rozmowy w tańcu, 16.03.2021 r. 



Autobiograficzny wywiad autorki z samą sobą.

O samotnym dzieciństwie w Warszawie, czasie wojny, edukacji, studiach na Uniwersytecie Warszawskim i w łódzkiej "Filmówce", pierwszych miłościach i przyjaźniach, wspaniałych latach w Studenckim Teatrze Satyryków, zaskakującej więzi z rodzicami i niekończących się relacjach z mężczyznami, córce, nieumiejętności pogodzenia obowiązków matki i żony z życiem poetki, czasem o rozterkach, a nawet problemach z alkoholem.

Skrząca erudycją, inteligentnym dowcipem, pełna dykteryjek i przypowiastek, fragmentów utworów, wspomnień i spostrzeżeń na temat życia, miłości, przemijania oraz roli twórczości autobiografia w pytaniach i odpowiedziach autorki.

Osiecka, prowadząc dialog z samą sobą, robi to z dystansem, nie unika pytań trudnych i bardzo osobistych.

Najlepsze źródło, by poznać prawdziwą Agnieszkę Osiecką.


Barack Obama - Ziemia obiecana, 17.03.2021 r. 



We wspomnieniach z czasu prezydentury Barack Obama przedstawia dzieje nieprawdopodobnej przemiany młodego, poszukującego własnej tożsamości człowieka w przywódcę wolnego świata. Ukazuje zarówno swoje polityczne dojrzewanie, jak i przełomowe momenty pierwszej kadencji swojej, przypadającej na czasy dramatycznych zmian i zawirowań, prezydentury.

Zaprasza czytelników do Gabinetu Owalnego i Sali Sytuacyjnej Białego Domu oraz zabiera ich w podróż do Moskwy, Kairu, Pekinu i wielu innych miejsc. Poznajemy tok jego myślenia, gdy organizuje swój gabinet, zmaga się z globalnym kryzysem finansowym i mierzy z Władimirem Putinem, spiera się z generałami o amerykańską strategię w Afganistanie, podpisuje reformę Wall Street, reaguje na niszczycielską eksplozję platformy wiertniczej Deepwater Horizon i zezwala na przeprowadzenie operacji Trójząb Neptuna, w której ginie Osama bin Laden.

To niezwykle osobista i autorefleksyjna opowieść o człowieku, który założył się z historią – zaangażowanym animatorze społecznym poddanym próbie światowej polityki. Obama otwarcie pisze o siłach, które w kraju i za granicą stały mu na drodze, oraz o tym, jak życie w Białym Domu wpłynęło na jego żonę i córki. Nie obawia się mówić o wahaniach i rozczarowaniach, jednak nigdy nie wątpi w słuszność swojego przekonania, że w ramach wielkiego, amerykańskiego eksperymentu zawsze możliwy jest postęp.

Były prezydent Stanów Zjednoczonych przypomina, że demokracja nie jest darem z niebios – trzeba ją dzień po dniu wspólnie budować na fundamencie empatii i porozumienia.


Marek Rybarczyk - Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów, 17.03.2021 r. 



Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham. Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, "Kate na dopalaczach", jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – "Dianą plus".

Książka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" powstała w historycznym momencie. Zmiana jest tuż-tuż. Królowa Elżbieta ma prawie 95 lat. Nadchodzi kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się telenowelą przełomu XX i XXI wieku. W tle pojawiają się pytania – czy następca tronu książę Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony? Czy Brytyjczycy zaakceptują jako swoją królową Kamilę? Jaka naprawdę była Diana? Jaki wpływ na decyzje podejmowane przez Harry'ego ma Meghan? Dlaczego Windsorowie stracili szansę na wspaniałą czwórkę – Meghan, Harry, Kate, Willliam?

Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety przedstawione w książce zadziwią nawet fanów serialu, "The Crown".


Piotr Zychowicz - Alianci. Opowieści niepoprawne politycznie, 23.03.2021 r. 



Kolejna część bestsellerowego cyklu "Opowieści niepoprawne politycznie". Po "Żydach", "Sowietach" i "Niemcach" przyszedł czas na Aliantów.

II wojna światowa przedstawiana jest jak hollywoodzki western, starcie dobrych kowbojów ze złymi Indianami. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale również alianci zachodni.

Straszliwe bombardowania dywanowe Hamburga, Drezna i innych niemieckich miast. Rozstrzeliwanie jeńców wojennych. Gwałty i grabieże. Rasistowskie mordy na ludności cywilnej Japonii, których zwieńczeniem była atomowa zagłada w Hiroszimie i Nagasaki.


Krzysztof Bochus - Klątwa lucyfera, 23.03.2021 r. 



Mistrzowskie połączenie inteligentnego thrillera i powieści sensacyjnej.

Klasztorem sióstr szarytek na Kujawach wstrząsa seria zbrodni i dramatycznych zdarzeń. Giną bezcenne dzieła sztuki, profanowane są święte figury, w wyrafinowany sposób mordowane są zakonnice...

Przeorysza prosi o pomoc w rozwikłaniu tej ponurej zagadki Adama Berga. Dziennikarz trafia jednak na godnego siebie przeciwnika. Nieuchwytny sprawca uprzedza wszystkie jego ruchy. A sam klasztor czujnie strzeże swoich tajemnic. Sacrum spotka się tutaj ze zbrodniczym profanum. Nie zabraknie wielopiętrowych tajemnic i oślepiających dzieł sztuki, trudnych do wytłumaczenia zbrodni i wielkich namiętności, erotyki i mrocznych stron natury ludzkiej...

Chodzi o dobrze zaplanowaną kradzież czy o coś więcej? Co kieruje poczynaniami diabolicznego mordercy? Żądza zemsty, nienawiść do świata, chęć wyrównania dawnych rachunków? W tle rodzinne tajemnice, które ciągle rzutują na losy współczesnych.


Alexandra Reinwarth - Deadline. Przeżyj ten rok, jakby miał być twoim ostatnim, 24.03.2021 r. 



Jak przeżyć najbardziej zajebisty rok w życiu?

To proste.

Wyznacz datę swojej śmierci: za rok.

Brzmi kontrowersyjnie? Zaufaj Alexandrze Reinwarth, autorce bestsellerowej książki "Pieprzyć to!". Czeka cię nowe wyzwanie – jeśli je podejmiesz, całkowicie zmienisz swoje nastawienie do życia.

Jak tego dokonać?

Żyj tak, jakby to był ostatni rok twojego życia! Rób wszystko, na co do tej pory nie starczyło ci czasu ani odwagi. Dbaj o relacje z bliskimi. Spełniaj swoje marzenia. Wybaczaj. Mów otwarcie o swoich uczuciach.

Autorka poprowadzi cię przez twój "ostatni rok", a ty poczujesz wielką ulgę, satysfakcję i dumę, budząc się... dzień po swojej śmierci.

Masz tylko dwa życia. Drugie zaczyna się w chwili, gdy odkrywasz, że masz tylko jedno.


Hannelore Brenner - Dziewczęta z pokoju 28, 24.03.2021 r. 



"Ty wierzysz mnie, ja wierzę tobie. Ty wiesz, co ja wiem. Cokolwiek się zdarzy, ty nie zdradzisz mnie, a ja nie zdradzę ciebie". Te słowa, brzmiące jak dewiza jakiejś tajnej organizacji, były rotą przysięgi dwunasto-czternastoletnich dziewczynek z Protektoratu Czech i Moraw, które w latach 1941-1944 zostały deportowane do getta w Theresienstadt.

Tam, w domu dla dziewcząt L 410, w pokoju 28, zeszły się ich drogi. Mieszkały w ogromnej ciasnocie, trzydzieści dziewcząt na trzydziestu metrach kwadratowych powierzchni. Co jakiś czas, niektóre z nich były selekcjonowane do budzących przerażenie transportów na Wschód. Na ich miejsce przychodziły nowe...

Hannelore Brener łączy ze sobą portrety osób, prywatne zapiski, urzędowe dokumenty, fakty i wydarzenia, tworząc niezwykły obraz "czasów pogardy".


Pamela Druckerman - Piękna czterdziestoletnia, 24.03.2021 r. 



Czterdzieści świeczek na torcie... Koszmar? Survival? A może przygoda życia?

Skrzący się humorem, błyskotliwy reportaż z frontu walki, którą nazywamy kryzysem wieku średniego.

Kiedy Pamela Druckerman kończy czterdzieści lat, kelnerzy w jej ulubionej paryskiej kawiarni przestają witać ją figlarnym"Bonjour, mademoiselle!".

Z rozczarowaniem zauważa też, że spojrzenia mężczyzn mówią coś innego niż dotychczas: "Przespałbym się z nią, ale... ". Przez dłuższy czas nie może się w tym wszystkim połapać, ale w końcu zaczyna rozumieć podtekst rozmów, buduje (nieco) zdrowsze relacje i rezygnuje z toksycznych przyjaźni.

Jakie są współczesne czterdziestolatki? Czego dowiadujemy się, przekraczając tę magiczną granicę? Naprawdę czujemy się już dorosłe?

I dlaczego, do licha, nikt nas nie przestrzegł przed cellulitem zdradziecko atakującym ramiona i uda?

Ten szczery do bólu i autoironiczny pamiętnik zawiera celną diagnozę dekady w życiu, podczas której:

twój wiek wydaje ci się sekretem;

jest przynajmniej jeden sport, którego zakazuje ci lekarz;

stosujesz antykoncepcję, ale czy potrzebnie?

rodzice odstąpili od prób zmieniania cię;

masz sentyment do tych pięciu kilogramów, które na zmianę przybierasz i tracisz;

nie starasz się już wyglądać niepowtarzalnie i wreszcie jesteś sobą!

Autorka bestsellerów "W Paryżu dzieci nie grymaszą" i "Dziecko dzień po dniu", które niejednej mamie pozwoliły przetrwać trudy wczesnego macierzyństwa, prowadzi nas przez kolejny kluczowy etap w życiu w poszukiwaniu mądrości i wiedzy o samej sobie-"pięknej czterdziestoletniej".



Popularne posty z tego bloga

Mistrz małej prozy

We dwoje zawsze lepiej

Recenzja książki Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”